S-au înmulțit elevii și studenții care se folosesc de una dintre scuzele clasice pentru a face o pauză în timpul orelor: mersul la toaletă. Nu mai este, de mult, o tactică marginală. În realitate, această metodă a devenit un fenomen, în care se oglindește starea educației noastre, spune profesoara Anamaria Neagu, de la Universitatea București, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării.
„Doamna, pot să merg la toaletă?”. Nu e o întrebare oarecare. Este dovada eșecului sistemului educațional românesc. O să credeți c-am înnebunit. Până vorbiți cu orice profesor. Cu cât predă la clase mai mari, cu atât mai furios va fi și va confirma ceea ce nu știu decât cei care intră la clasă: copiii noștri fug de educație!
Fumatul, strict permis
Și, pentru că n-au unde să fugă, se refugiază în niște toalete de multe ori murdare și pline de fumul celor care „n-au voie să fumeze în toalete”.
Într-o țară în…







